Zlaté mince a medaile

Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2017

Mají jí mnohé země světa i Evropy – investiční minci, která je tím nejlepším a nejprestižnějším prostředkem, jak uložit peníze, a přitom nese symboliku země, ve které se razí. Po Vídeňských filharmonicích, Javorovém listu, Australskému klokanovi či Americkém orlu je tu – ČESKÝ LEV.

Razí ho ten nejtradičnější výrobce mincí v Česku, jablonecká Česká mincovna. Českého lva nejprve uvádí v majestátní podobě zlatých mincí o váze jednoho kilogramu, které byly uvedeny na trh za startovací cenu 1 098 000 korun za kus. Česká mincovna Českého lva nabízí i v desetiuncovém provedení ve zlatě za cenu pohybující se aktuálně na hranici 360 000 korun. Lev je a bude k dostání i stříbrný, aktuálně je na pultech 10 uncová mince za 10 900 korun.

„Mincovna přichází s tím, co na českém trhu dlouho chybělo. S investiční mincí s ryze českým motivem, která nabídne Čechům možnost pohodlně proměnit finanční prostředky do drahého kovu a zase nazpět,“ uvedl marketingový manažer České mincovny, Lukáš Jokl. Mince tak nebude přinášet sběratelskou či uměleckou hodnotu, nýbrž především investiční. Znamená to, že její prodejní cena bude nastavena blíže spotové ceně zlata a podle té bude také denně aktualizována. Víc než u jiných druhů mincí pak bude záležet na tom, aby u Českého lva bylo na výběr co do velikostí.

V Jablonci nad Nisou totiž už připravují i menší varianty ve zlatě i ve stříbře. Tyto mince se mají stát opravdovou protiváhou zahraničních investičních mincí typu Vídeňský filharmonik. „Velmi důležitá bude u těchto menších variant prodejní cena. Bude-li vhodně nastavena, pak se může Český lev automaticky stát synonymem pro investiční minci,“ uvádí Luděk Brandejs, obchodník s mincemi a jednatel společnosti Aurock.

Český lev ve společnosti anglické královny

Jisté je, žepůjde o neokoukaný produkt a zcela novou podobu uložení volných prostředků v době, kdy úroky na vkladech jsou mimořádně nízké. Potvrzuje to i analytik a bývalý manažer Unicredit Bank, Daniel Kadaník:

„Považuji to za vykročení správným směrem. Investiční mince mají smysl především jako pojistka v portfoliu, chrání ho proti globálním geopolitickým rizikům. Jejich výhodou oproti slitkům je, že přinášejí kvalitní design, to platí i pro Českého lva.“

Samozřejmostí je, že zlato (na rozdíl od stříbra) v podobě investiční mince je plně osvobozeno od DPH. Aby mohli v Jablonci nad Nisou vyrazit minci, museli pro Českého lva zajistit zahraniční licenci. Český lev tak nemá korunový nominál, ale je opatřen atributy novozélandského dolaru, mezi něž patří emblém anglické královny. „Je to technická věc, která v očích investorů nehraje roli. V případě Českého lva je nejdůležitější obsah drahého kovu a akceptace trhem,“ doplňuje Lukáš Jokl, marketingový manažer Mincovny.

Obchodování a zpětný výkup

Podstatou investiční mince je snadnost a flexibilita jejího obchodování. Česká mincovna tedy zveřejňuje a neustále upravuje výkupní cenu Českého lva. Tato mince je navíc snadno obchodovatelná i na volném trhu, protože je u ní rozhodující obsah, ryzost a aktuální cena drahého kovu. To jsou snadno posouditelné parametry.

„Značná část našich zákazníků má silné národní cítění a mince Český lev takto smýšlející klienty minimálně potěší. Takováto ražba na našem trhu chyběla. Pro někoho může být britská královna na averzní straně jistým handicapem. Osobně tento názor nesdílím minimálně z toho důvodu, že bez zahraniční licence by takovéto mince nikdy nevznikly,“ uvádí Brandejs.

I když o motiv nejde úplně v první řadě, Česká mincovna si nechala záležet na vysoké výtvarné kvalitě a využila návrh již nežijícího špičkového umělce Jaroslava Bejvla. „Jedná se vlastně o poctu panu medailérovi, který nestihl svou práci dokončit a tak ji do finální podoby zpracoval mladý talent Asamat Baltaev,“ uvádí k tomu Jokl. Design mince bude zachován i pro další roky, Mincovna pouze změní letopočet. O kvalitě návrhu svědčí i fakt, že již byla vyprodána první varianta Českého lva a to zlatá pětiunce.

Zahraničí

Vlastností klasických investičních mincí je, že jsou mezinárodní. Investuje se do nich napříč státními hranicemi, jejich věhlas často překračuje světadíly. Jelikož český lev je světoznámým symbolem, má stejnojmenná mince přesně takové ambice. Česká mincovna se tak netají záměrem s Českým lvem do ciziny skutečně proniknout a nabízet ho i tam. Sběratelé v jednotlivých zemích totiž hodnotí i národní motivy a příležitosti, ke kterým jsou vydávány pamětní mince. Toto kritérium u mincí investičních odpadá, a proto snadněji dobývají cizí trhy. „Již registrujeme zájemce z obou polokoulí, kteří jsou renomovaní distributoři ve svých teritoriích,“ uzavírá Jokl.

Váha: 1000 g Au
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 85 mm
Autor averzu: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS
Emisní náklad: 25 ks
Datum emise: květen 2017

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..