V dávných dobách náležela ražba mincí výhradně k právům panovníka a mince se pak staly jeho majetkem. Historické kořeny českého mincovnictví sahají hluboko do minulosti a o tom, která mince byla první českou samostatnou mincí, se vedou sáhodlouhé spory. V každém případě od denáru Boleslava I. k současnému oběživu vedla dlouhá a klikatá cesta…
Místo, kde se razí mince
Na území Česka se výroba mincí a všechny ostatní související činnosti soustředily do budov, zvaných mincovny. Ve známost tak vešla mincovna v Praze, Mělníku, na Vyšehradě, v Kutné hoře. Navštívit lze bývalou biskupskou mincovnu v Kroměříži či ve slovenské Kremnici. Dnešní české mince však vyrábí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
Od konce minulého století až do současnosti
V roce 1993, kdy bylo rozděleno Československo, došlo k ustálení názvu měny nového státu – koruna česká a její díly – haléře. Ty se však již od roku 2009 nepoužívají. České oběživo do té doby vyráběly mincovny německé a kanadské. Na základě výběrového řízení se však právě ve stejném roce stala na základě bohatých zkušeností se zpracováním kovů, ražbou a rytectvím dodavatelem oběživa pro nově vzniklou samostatnou republiku právě Bižuterie a.s. v Jablonci nad Nisou. Zde vznikla Česká mincovna a.s., stala se tak pokračovatelem v tradici ražby mincí na našem území a také výhradním výrobcem a dodavatelem oběživa i pamětních mincí pro Českou národní banku.
Tradice ve výrobě mincí
Po dobu více jak dvaceti let tak bylo vyrobeno pro potřebu ČNB zhruba 3,4 miliardy oběživa špičkové kvality, které denně přichází do kontaktu s bezmála 10 miliony lidí. Od roku 1994 Česká mincovna vyrábí také pamětní mince, a dokonce se podílela na ražbě oběžných mincí pro centrální banky Moldávie, Arménie, Venezuely, Spojených arabských emirátů nebo Libanonu. Není nezajímavým faktem, že občas razí i vlastní emise – pamětní medaile, repliky historických mincí, medailonky či žetony.
Kvalitní produkty vysoké umělecké hodnoty
Výroba mincí probíhá v moderních výrobních prostorách, které jsou vybaveny lisy značky Gräbener, vlastní nástrojárnou a v poslední době přibyla i kalicí pec, díky které jsou zušlechťována razidla. Tím vzrostla i celková kvalita mincí. Tuzemská výroba polotovarů potřebných k ražbě u nás sice neexistuje, ale tyto jsou nakupovány na přísně kontrolovaných evropských trzích. Mincovna má veškerou zodpovědnost nad výrobou svých produktů, od roku 2002 vlastní také unikátní certifikaci ISO, která garantuje jejich špičkovou kvalitu. Česká mincovna dále spolupracuje velmi úzce s vynikajícími českými umělci – sochaři a s jabloneckou Umělecko průmyslovou školou, která v oboru Ražená medaile a mince vzdělává nové, mladé odborníky.
Nejenom pro numismatiky a sběratele
Málokdo ví, že například krásným a hodnotným dárkem, který neztrácí hodnotu, může být právě mince z drahého kovu nebo emisní pamětní medaile. Velká poptávka je třeba po stříbrných replikách Valdštejnových tolarů – v 17. století je v Jičíně nechal vyrazit Albrecht z Valdštejna, který byl zavražděn právě před 380 lety. O jičínských tolarech, jež měly symbolizovat jeho vrcholnou politickou a vojenskou moc, je dále známo, že po smrti Valdštejnově byly císařem zneplatněny. Tato ražba náleží k sérii Hold historickým mincovnám a podobně byl Českou mincovnou vydán již dříve také tolar opavský, krnovský, kroměřížský nebo jáchymovský. Unikátně vzniklo v letošním roce i dvanáct platinových medailí s motivem brněnské katedrály Petra a Pavla. Jelikož každá z nich váží půl kilogramu, staly se tak světovým unikátem – nejtěžšími a největšími platinovými medailemi. Průměr těchto medailí činí 8,5 cm a každá z nich má hodnotu 735 000 Kč.
Rozšířený sortiment České mincovny
Podnik, který je jediným tohoto druhu v České republice, se úspěšně rozšiřuje a obohacuje také sortiment. Novinkou jsou mimo jiné Smart mince, investiční zlato a investiční portál ČM AURUM, včetně jeho služeb. Nově otevřená prodejna v Brně tak nikoho nenechá na pochybách, že Česká mincovna se stává novou, moderní výrobně obchodní a prodejní organizací.
Emisní plán 2021 zde
Emisní plán 2020 zde
Emisní plán 2019 zde
Emisní plán 2018 zde
Emisní plán 2017 zde
Emisní plán 2016 zde
Emisní plán 2015 zde
Emisní plán 2014 zde
Emisní plán 2013 zde
Emisní plán 2012 zde
Emisní plán 2011 zde
Emisní plán 2010 zde
Emisní plán 2009 zde
Emisní plán 2008 zde
Emisní plán 2007 zde
Emisní plán 2006 zde
Emisní plán 2005 zde
Emisní plán 2004 zde
Emisní plán 2003 zde
Emisní plán 2002 zde
Emisní plán 2001 zde
Kontakt:
Česká mincovna, a.s.
U Přehrady 3204/61
466 23 Jablonec nad Nisou
web: www.ceskamincovna.cz
Rád nakupuji zlaté mince z České mincovny. Libí se mi jejich kvalitní provedení a světová úroveň provedení jejich návrhů
Pingback: ČESKÉ UMĚNÍ – SADA 4 MEDAILÍ : Mince, bankovky, numismatika
Pingback: Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2017 | Zlatokopove.cz
Pingback: Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2017 – Stříbrňák.cz
Pingback: Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2017 – Zlatokopove.cz