Zajímavosti

Krychnovský poklad

V roce 1930 se podařilo Josefu Pýchovi, který pracoval pro sedláka Antonína Boumu, vyorat na poli tzv. Krychnovský poklad. Jednalo se na našem území o celkem mimořádný nález z období třicetileté války.

Bohužel než se četníkům podařilo poklad na základě udání kolínského zlatníka zajistit, tak s největší pravděpodobností byla většina zlatých a stříbrných mincí sedlákem rozprodána. Do dnešních dnů se dochovalo pouze 109 „těžkých“ stříbrných mincí pocházející ze střední a západní Evropy. Nejstarší mince byla datována do let 1575 a nejmladší mince je z období 1625, kdy byl pravděpodobně poklad uložen do země. Součástí pokladu byl cenný stříbrný zlacený renesanční korbel pocházející pravděpodobně z Norimberku. A vážně poškozený stříbrný zlacený kalich. Kdo poklad ukryl do země, se již nikdy nepodaří zjistit. Usuzuje se, že by se mohlo jednat válečnou kořist některého ze žoldnéřů pohybující se na našem území nebo snad osobní majetek bohatého měšťana, který si poklad již nemohl později vyzvednout.

poklad
Krychnovský poklad

Poklad byl nalezen v katastru obce Krychnov v místě zvaném Na klínku. Podle šetření prvorepublikových četníku byl poklad uložen v rozpadlé hliněné nádobě. Kalich byl zasunut do korbele a zaplněný mincemi. Kolem korbelu potom v hliněné nádobě bylo nespočet mincí. Kolik mincí ve skutečnosti poklad obsahoval, se četníkům nepodařilo zjistit.

Krychnovský poklad je uložen v depozitu Kolínského muzea. Kdy bude opět tento atraktivní skvost pro veřejnost k vidění, je zastřeno rouškou tajemství.

3 Comments

  1. Poklad by si určitě zasloužil nějakou stálou expozici. Je to pěkná podívaná, obzvláště ten krásně propracovaný korbel.

  2. Krása!!!! Škoda, že ten poklad není k vidění v nějaké trvalé expozici.

  3. Pingback: Cesta z Čech až na konec světa: část první – Czech Out Your Ancestors

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..