Zlaté mince a medaile

Vpád německých vojsk – 15. březen 1939

Zlatá pamětní medaile 1 Oz
autor: Luboš Charvát
rytec: MgA. Miroslav Schovanec, DiS. / Tomáš Lamač
ražba: Pražská mincovna
certifikát: Státní tiskárna cenin s.p.

průměr: 37 mm,
hmotnost: 31,1 g
ryzost zlata: 999,9/1000 Au
hrana: hladká, číslovaná
limit proof: 1 ks
limit b.k.: 9 ks
emise: březen 2014

vpad-nem-vojsk

Averz:
Lícní straně dominuje obraz německého tanku Panzer III., který najíždí na hraniční orientační sloup, znázorňující poslední symbol české samostatnosti. „Tuto potupu umocňuje pozadí s vyhláškou o převzetí moci, která je uvedena i s původními pravopisnými chybami,“ upřesnil autor motivu Luboš Charvát. V opisu je text Německá vojenská okupace Čech a Moravy 15. 3. 1939.

Reverz:
Text v opisu rubové strany Zřízení Protektorátu Čechy a Morava je doplněn říšskou orlicí, která trhá svými drápy zbytky okleštěné mapy České republiky.

Více informací naleznete zde….  http://www.zlate-mince.cz/CRM_Vpad_nemeckych_vojsk_1939_Au_37mm.htm

2 Comments

  1. Tomu trochu nerozumím: Který chorý mozek rozhodne o tvorbě a vydání mince na oslavu tohoto chmurného zlomu našich dějin? Pokud ne na oslavu, pak se ptám, kdo si chce tento moment tak mohutně připomínat – ražbou hákového kříže do zlata? Že to vůbec někdo povolil?

  2. Ražbu hákového kříže, beru jako ražbu jakého koliv kříže. Hákový kříž není symbolem nacismu. Hákový kříž vznikl kdysi dávno ve staré Číně. Zdobily si s ním zdi chrámů, a používaly na různé ozdobení. To se ještě ani nevědělo, že bude nějakej psychopat jménem Adolf Hitler se po někom opičit. Původ hákového kříže je Čínský, nikoliv Německý.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..