Zajímavosti

Poklady numismatických sbírek

 23. 6. 2020 – 27. 6. 2021

Historická budova Národního muzea

První část výstavy je věnována významným soukromým sbírkám, které se v průběhu dějin staly součástí fondů Národního muzea. Odbornou, ale i laickou veřejnost bezesporu zaujme Chaurova sbírka, která představuje největší existující kolekci bohemikálních mincí a medailí od 10. do 19. století. Zvláštní pozornost zasluhuje také kolekce Novák, která se do Národního muzea dostala v letošním roce a jde o nejvýznamnější akvizici posledních desetiletí – s ní se mohou návštěvníci seznámit úplně poprvé.

Další část je věnována numismatickým unikátům od antiky po 20. století ilustrující mimořádnou kvalitu sbírek Národního muzea. Poklady jsou zde prezentovány ve dvou sálech, přičemž v prvním jsou reprezentativním výběrem představeny depoty z 11. až 15. století, z nichž nejvýznamnější jsou nálezy ze 13. století, zejména poklad z Bělčic u Ostředka, o jehož záchranu i odkrytí v terénu se v roce 2013 zasloužilo Národní muzeum. Návštěvníci mají také unikátní možnost zhlédnout jeden z nejvýznačnějších nálezů svého druhu – poklad z Horních Rápotic, jež byl odkryt v roce 2015 a čítá na 342 mincí, které byly uloženy po roce 1642. Zvláštní pozornost zasluhuje také poklad z Českých Budějovic ukrytý po roce 1619, z něhož se Národnímu muzeu podařilo v nedávné době identifikovat více jak 1 000 mincí. U budějovického pokladu známe i jméno jeho majitele – byl jím lékárník Georg Seifferheldt.

Celkově je na výstavě k vidění zhruba 1 500 exponátů ze sbírkových fondů Národního muzea doplněných o zápůjčky spolupracujících muzeí.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..