Zajímavosti

Monumentální kniha o denárovém pokladu se představí v pondělí v reálce

Poklad století, který od svého objevení náhodným nálezcem v roce 2015 stále přitahuje pozornost odborníků i veřejnosti, se dočkal vskutku velkolepé knihy. Nedávno vydaná publikace numismatika Jiřího Lukase a dalších specialistů představuje zevrubnou analýzu mimořádného nálezového souboru denárů z posledního desetiletí 10. století, objeveného nedaleko východočeské obce Chýšť. Kvůli protikoronavirovým opatřením se s několikaměsíčním zpožděním kniha nyní představí veřejnosti –  v pondělí 7. září v 17 hodin v sále Jana Kašpara v budově pardubické reálky. Vstup je zdarma.

Monumentální knihu pojmenovanou Hromadný nález denárů z konce 10. století z Chýště slavnostně představí hlavní autor Jiří Lukas, vedoucí redaktor ediční řady Monumenta Numismatica Jiří Militký a autor všech fotografií Tomáš Smělý. „Denárový soubor 1669 mincí a jejich zlomků odevzdaný do sbírek Východočeského muzea v Pardubicích představuje uzavřený a svou početností mimořádný celek, který otevírá prostor pro poznání jedné z důležitých etap českého mincovnictví, o kterém jsme měli dosud jen velmi sporé informace,“ vysvětluje význam publikace ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „V současnosti se jedná o početně i obsahově nejvýznamnější depot svého druhu, který byl na našem území kdy nalezen,“ upozorňuje.

Autoři se v publikaci pokouší na základě rozboru jednotlivých ražeb převážně z pražské a vyšehradské mincovny osvětlit dosud jen velmi málo probádanou etapu českého mincovnictví na sklonku vlády přemyslovského knížete Boleslava II. (972–999). Kniha se věnuje především chronologickému zařazení denárových typů a variant, ale také proměně technologie výroby mincí v daném období. Svým významem se dotýká nejen numismatiky, ale nesporně přispívá i k obecnému poznání historie českých a středoevropských dějin raného středověku.

Nálezu od počátku věnuje mimořádnou pozornost Pardubický kraj, v jehož majetku poklad je, a hejtman Martin Netolický: „Bezesporu se jedná o nejvýznamnější publikační počin tohoto druhu za posledních několik desetiletí. Pro návštěvníky našeho krajského muzea v Pardubicích se připravuje stálá expozice, kde se propojí vědecké poznání s prezentací souboru vzácných mincovních artefaktů,“ připomíná hejtman, který  prezentaci knihy zaštítil. „Východočeskému muzeu jsme poskytli veškerou podporu při průběžné prezentaci nálezu s cílem vybudování stále expozice, kde bude nález vystaven v celé své kráse. Prezentace by ovšem nebyla úplná bez kvalitní odborné publikace, jejímž spoluvydavatelem se vedle Centra medievistických studií stalo i naše Východočeské muzeum,“ dodává Netolický.

Mincovní soubor z období počátků české státnosti obsahuje 1669 mincí a mincovních zlomků. Původní nález odevzdaný do sbírek Východočeského muzea čítal 780 kusů platidel. Další téměř tisícovku mincí vyzvedli archeologové při navazující prospekci lokality v létě rok po mimořádném nálezu. Nález obsahuje i zcela raritní ražby, u kterých je znám jediný exemplář na světě, a také řadu dosud neznámých denárových variant, které budou dále vědecky zkoumány.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..