Zajímavosti

Mince a medaile, které psaly historii

Potřeba směny je s lidskou civilizací spjata již od počátků společnosti. Směna zboží za zboží byla pro obchodníky stále více problematická, a tak bylo potřeba najít prostředek, který bude obecně přijatelný. Oblibu si získaly drahé kovy. Popularitu jim získalo to, že byly vzácné, snadno dělitelné a krásné. Začala se tak psát bohatá historie mincovnictví. Jaké jsou její milníky?

Elektron

Elektron je označován jako nejstarší platidlo ve formě mince. Objevily se v Lýdii a na pečeti byl vyobrazen lev nebo jiná velká zvířata. Tyto staré mince byly původně raženy ze slitiny zlata a stříbra. Od roku 550 př. n. l. byly zásluhou lýdského krále Kroisose , vyraženy první mince fazolovitého tvaru z čistých kovů, tedy z ryzího stříbra nebo z ryzího zlata. V této době měly mince tvar fazole nebo plíšku.

Želva z holubího ostrova – první kulatá mince na světě

Mince kulatého tvaru považujeme dnes již za naprostou samozřejmost. První kulatá mince na světě vznikla v 7. století př. n. l. na řeckém ostrově Egina, což v překladu znamená „holubí ostrov“. Želva byla pro tento ostrov typickým živočichem. Od té doby se kulaté mince ustálily. „Kulatý tvar mince se ukázal jako nejpraktičtější. Byl nejvíce odolný, a vzhledem k tomu, že hodnota mincí byla odvozována od obsahu drahého kovu, nemohli si obchodníci dovolit, aby se z mincí ulamovaly kousky,“ vysvětluje Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, předního distributora pamětních mincí a medailí.

zelva

Konstantinovi pamětní mince

Konstantin I. Veliký a jeho synové rozproudili fenomén zvaný pamětní mince. Oni byli jedni z prvních, kteří pravidelně a účelně vydávali mince jako připomínku určitého historického milníku. Jednalo se o období od roku 330 do roku 346 našeho letopočtu. Na aversu těchto mincí je zpodobněn Konstantin a na reversu symboly vítězství (dobytí Konstantinopole) nebo symboly Říma (vlčice s dvěma dětmi).

Waterloo – příliš dokonalá na svou dobu

Ihned po skončení napoleonských válek pověřil polní maršál Arthur Wellesley mistra královské mincovny, aby zadal soutěž o vytvoření designu medaile, která by připomněla památnou bitvu u Waterloo. Soutěž vyhrál návrh rytce Benedetta Pistrucciho. Jeho zpracování  bylo však tak detailní a precizní, že nebylo možno jej v tehdejších podmínkách vyrazit.  Ruční výroba medaile trvala 30 let a téměř všichni panovníci, kteří měli být mincí obdarováni, mezitím zemřeli.

Waterloo

Až současné moderní technologie umožnily medaili vyniknout v původní kráse. Tou technologií je leštěné razidlo, které je využíváno při ražbě mincí a medailí v nejvyšší mincovní kvalitě – proof. Medaile tak mohla vzdát hold Pistrucciho mistrné práci. „Pistrucci vyrobil medaili o velikosti 140 milimetrů. Na trhu můžeme najít medaili vyraženou leštěným razidlem, která má 88 milimetrů. Oproti jiným je rozměrově větší, ale jinak by nevynikly detaily,“ říká Krčil.

 Krugerrand – první zlatá investiční mince

Píše se rok 1967 a jihoafrický trh upadá. Mincovna Jihoafrické republiky tak uvádí na trh zlatou minci Krugerrand, která představovala první možnost investování pro veřejnost. Mince nemá nominální hodnotu. Její hodnota je určena aktuální cenou zlata. Popularita mince rychle stoupá a brzy ji skupují investoři z celého světa. Na základě jejího úspěchu začínají investiční mince vydávat také mincovny v Austrálii, Kanadě, Číně nebo velké Brtinánii.

Krugerrand

Uvádí se, že prostřednictvím mince Krugerrand bylo prodáno 46 milionů uncí zlata. „Mince z drahých kovů jsou vždy spojené jak s investicemi, tak sběratelskou hodnotou. „Tato mince je jedinečná, protože její cena se určuje jen podle ceny zlata. Šťastlivci ji tak mohou levně nakoupit a o pár let prodat se značným ziskem. Mince však představuje takový pojem, že její hodnota vysoce převyšuje cenu samotného zlata,“ upozorňuje Luboš Krčil z Národní Pokladnice.

Historie mincí je fascinující. S každým novým objevem je spojený příběh, který díky mincím nebude nikdy zapomenut. Připomínají nám dny dobré i špatné. Jsou nositeli zisku i potěšení. Uvidíme, kam naši společnost posunou příště.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..