Zlaté mince a medaile

Medaile, věnovaná laureátům Nobelovy ceny za mír je poprvé vyražena z certifikovaného zlata!

Letošní Nobelovu cenu za mír převezme 10. prosince 2015 tuniský Kvartet pro národní dialog, organizace, která se významně podílela na budování demokratických podmínek po nepokojích v zemi v roce 2011. Medaile, která bude této organizaci na radnici v Oslu předána, byla vyrobena z certifikovaného zlata. Numismat byl vyražen Norskou mincovnou, jejímž vlastníkem je společnost Samlerhuset Group. Tu v České republice reprezentuje její pobočka Národní Pokladnice. Certifikované zlato pochází z dolů, které splňují přísné standardy plynoucí z požadavků národních i nadnárodních institucí. Provozovatelé certifikovaných dolů zajišťují horníkům a jejich rodinám kvalitní sociální zázemí, odpovídající platové ohodnocení, dbají na bezpečnost práce a zejména nezatěžují životní prostředí díky šetrným technologiím, které používají jak pro dolování tak zpracovávání zlata. Doly vlastnící certifikaci jsou finančně podporovány a jejich zlato je vykupováno za férovou cenu.

vyroba_medaile1

Společnost  Samlerhuset společně s Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM) se výběrem certifikovaného zlata použitého pro výrobu medaile, předávané vítězům Nobelovy ceny za mír, snaží poukázat na nevyhovující podmínky v nekontrolovaných dolech a negativní dopad těžby na životní prostředí a život celých komunit v oblastech těžby. Přesto, že 85-90% zlata pochází z certifikovaných dolů, je zde 10-15% těžební produkce, která ovšem zaměstnává 90% horníků z celého světa- tedy více než 90 miliónů lidí!

Samlerhuset a ARM se snaží upozornit veřejnost na alarmující počet jedinců, kteří jsou nuceni kvůli absenci kontrol žít a pracovat v nevyhovujících podmínkách a současně vyzvat společnosti, které zlato vykupují ke společenské odpovědnosti.

„Spolupráce s ARM se nevztahuje pouze k medaili, udílené na Nobelových cenách nebo k profitu naší společnosti. Chceme preciznější kontroly zlata, ze kterého jsou raženy mince a medaile a samozřejmě také více hráčů na trhu z malých produkcí, kteří budou poskytovat svým odběratelům certifikované zlato z malých dolů.  Zpracované závěry naší inciativy jasně ukazují, že certifikace zlata nejen pozitivně ovlivní trh jako takový, ale současně se kladně odrazí na pracovních podmínkách tamních horníků, jejich platovém ohodnocení a tím samozřejmě stoupne kvalita života celých lokálních komunit,“ dodává Ole Bjørn Fausa, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Samlerhuset a majitel Norské mincovny.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..