Články

Atypická 10 Kč 1993

Vážení přátelé,
v běžné platbě jsem dostal mezi vrácenými mincemi také atypickou desetikorunu raženou v r. 1993. Tato desetikoruna má však na rozdíl od běžných desetikorunových mincí nápis Česká republika 1993 umístěn v mezikruží. Dotázaný pracovník ČNB označil tuto minci buď za chyboražbu nebo minci poškozenou (?) a uvedl, že se nejedná o regulérní minci nebo o zkušební ražbu. Ani dotaz zaslaný do mincovny v Hamburku, která minci dle znaku vyrobila, nevnesl do původu mince jasno, protože pracovník, který v té době za ražby mincí odpovídal, již v mincovně nepracuje. Pracovníkovi, který na můj dotaz odpovídal, mu rubová strana mince sice připadá jako mince „bicolor“, ale lícní strana mince to vylučuje. Podle jeho názoru jde nejspíše o následné poškození mince. Na fotografii rubové strany mince jsou však vidět drápy lva, které zřetelně překračují okraj mezikruží, což dle mého názoru zpochybňuje domněnku, že s jedná o dodatečné úmyslné poškození mice. Drobné defekty na lícové straně mince spíše podporují domněnku o chyboražbě, která se dostala do oběhu.
V příloze posílám dvě fotografie mince (lehká oválnost mince na fotografiích je artefaktem, který vznikl nestejnou rovinou mezi mincí a fotoapartem při snímkování).
Takže původ této mince, která se dostala do oběhu, zůstává záhadou. Nebo znáte snad vysvětlení Vy? Potěšil by mě Váš názor zaslaný na moji e-mailovou adresu.
S přáním úspěšného nového roku F.Podzimek.
podzimekf@volny.cz

lic-10-kc_1993

rub-10-kc_1993

2 Comments

  1. Své sdělení ještě doplňuji upozorněním na skutečnost, že znak hamburgské mincovny je naprosto nepoškozen, přestože lehce překračuje vnitřní okraj kružnice. P.

  2. Ahoj,
    podle mého názoru, mezikruží kolem lva je originál a nejedná se o nějaké poškození. Při dodatečném doražení by se nikdo netrefil úplně přesně a navíz, dobrý postřeh, drápy skutečně překrývají kruh. Ovšem u znaku Brna, tedy kostela sv Petra, jsou jisté detailní odchylky. Zaráží mne neobvyklé poškození, jako by se jednalo o měkčí nateriál, obvykle na jiných mincích, které jsou z oceli a poměděné. Navíc kontury nejsou ostré a některé detaily zanikají, což je neobvyklé. Buď se jedná o nějaký padělek kopírovíném a následným odlitím, nebo jde o originál, tedy nějaký zkušební vzorel samotné mincovny. Je tato mince magnetická?
    Stanislav.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..