Stříbro – Ag (argentinum) bílý lesklí kov, hustota 10,5, pod tání 961 °C
Příměsi přidávané ke stříbru při výrobě mincí: měd‘, nikl, zinek.
Výskyt stříbra v přírodě:
V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje ve sloučeninách, vzácně však i jako ryzí kov. Téměř vždy je stříbro příměsí v ryzím přírodním zlatě. Z minerálů stříbra je nejvýznamnější akantit a jeho vysokoteplotní modifikace (nad 179 °C) argentit Ag2S.
Jako zdroj pro průmyslové získávání stříbra jsou však rudy olova, mědi, niklu nebo zinku. Nejvíce používanou metodou pro získávání i čištění ryzího stříbra je elektrolýza, z halogenidů je však možno jej jako ryzí získat i pyrometalurgicky přímým tavením.
Ryzost stříbra:
Uvádí se ve zlomku v tisícinách. Přičemž ryzí stříbro má hodnotu 1000/1000.
Ve středověku se udávala ryzost v lotech. 16 lotů se rovnalo ryzosti 1000/1000 (10 lotů = 625/1000).
Při poklesu ryzosti stříbra pod 500/1000 kov ztrácí stříbřitou barvu. Ryzost nižší než 400/1000 se projevuje již počínající barvou mědi.
České a slovenské puncovní značky pro stříbrné zboží:
Stříbro – staré zboží nižší než zákonné ryzosti:
———————————————–
Tolar 1614, Braunschweig – Wolfenbüttel, Friedrich Ulrich (1613 – 1634):
Uložení stříbrných mincí:
Stříbrné mince se v suchém prostředí pokrývají ušlechtilou tmavomodrou patinou, která je většinou sběratelsky ceněna. Dobré je proto uchovávat stříbrné mince v propustném sáčku (nejlépe papírové) nebo uloženy na podložce z měkké látky v mincovní skříňce , umožňující proudění suchého vzduchu k oběma stranám ražby. Moderní ražby je možno zakládat v mincovních albech nebo specialních kapslích z plastu.
Současnými největšími světovými producenty stříbra jsou Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA.
V Čechách se ve středověku dobývalo značné množství stříbrných rud. Nejznámější lokalitou té doby byla Kutná Hora – kromě dobývání a rafinace stříbra zde vznikla královská mincovna razící proslulé Pražské groše. Další lokality v Čechách s výskytem stříbrných rud nalezneme v Krušných horách a na Českomoravské vysočině.
Související články: Zlato
Pingback: Stribrnak Zlato - aurum