Články

Zlato – aurum

Chemický vzorec: Au
Soustava: krychlová
Barva: kovově žlutá, často světlejší odstíny (příměs stříbra), vryp žlutý
Tvrdost = 2,5
Hustota = 19,3

Další vlastnosti: kujné, vynikající tepelná a elektrická vodivost

Forma výskytu: Krystaly s plochami oktaedru, krychle nebo dodekaedru jsou vzácné, častější jsou drátky, valounky nebo plíšky s charakteristickými trojúhelníčkovými výrůstky (poznají se tak plochy oktaedru).

nugat.jpg

Použití: měnový kov, mincovnictví, elektrotechnika, šperkařství, aj.
Fyzikální vlastnosti: T 2,5 – 3; H 19,3; typický je hákovitý lom, intenzivně žlutá barva, která při vysokém podílu Ag přechází až do šedého odstínu.

Složení a struktura: Téměř vždy je přítomna izomorfní příměs stříbra, nad 20% Ag se mluví o elektru. Ryzost se vyjadřuje jako počet dílků zlata z 1000.

Ryzost obsah drahého kovu ve slitině. Značí se zlomkem v tisícinách (1000/1000) např. 500/1000 = poloviční obsah zlata ve slitině.
Starší jednotka ryzosti zlata ve slitině je karát.
Čisté zlato má obsah 24 karátů (ryzost 1000/1000). Ve šperkařství se často používá 14. karátové zlato (ryzost 585/1000), v mincovnictví zlato 22-23 karátů (ryzost cca 900/1000), dukátové zlato (986/1000).

České a slovenské puncovní značky pro zlaté zboží:
zlato.gif

Zlato puncovní značka
(tzv. čejka) používaná do r. 1993
pro ryzost 585/1000
cejka.gif
Zlato staré zboží nižší než zákonné ryzosti
szlato.gif

———————————————-
Keltové – Bójové, 2. – 1. stol. př. Kr. 1/3 Statéru, Paulsen 436, nález Stradonice (2,41 g):
stater_bojove221.jpg stater_bojove111.jpg

Zikmund Lucemburský, Dukát bez letopčtu (1402 – 1437):
zikmund-lucembursky-dukat11.jpg zikmund-lucembursky-dukat22.jpg

Vznik a výskyt zlata: Nejčastěji se vyskytuje na hydrotermálních křemenných žilách spjatých s granitickými horninami (i když clark zlata stoupá směrem k ultrabazickým horninám). Velkou skupinu tvoří hydrotermální a metamorfogenní ložiska zlata. Častá je kombinace zlata s Sb minerály. Velmi častá a z ekonomického hlediska výhodná jsou rozsypová ložiska, vzniklá zvětrávacími pochody.
Zlato se v přírodě vyskytuje jednak jako horské tj. uzavřené v horninách a rudních žilách, jednak jako volné říční (rýžovnické) tj. vnějšími vlivy uvolněné horské zlato v náplavech potoků a řek.

Nejstarší zlatý předmět v Čechách je spirálová vlasová ozdoba nalezená při vykopávkách u Toušeně nedaleko Brandýsa nad Labem, která byla zhotovena kolem roku 2800 př.n. l. První zlato bylo těženo v Čechách ještě na sklonku doby kamenné. Vzhledem ke geologickému vývoji v oblasti Českého masívu patřilo díky svým rudným ložiskům České království ve středověku k významným evropským těžařům nejen zlata, ale hlavně stříbra.

Naleziště: Roudný u Vlašimi, Zlatý Chlum, Otava, Witwatersrand – Jihoafrická republika, Jílové u Prahy, Kašperské Hory, Zlaté Hory v Jes., Kremnice, Kanada, Rusko (Sibiř), Rumunsko, aj.

zs_10002.jpg

Cena zlata za poslední rok:
[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Související články: Stříbro ; Investice do mincí

3 Comments

  1. Pingback: Stribrnak - Čištění mincí

  2. Pingback: Stribrnak Stříbro

  3. Pingback: Stribrnak Investice do mincí

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..