Zlaté mince a medaile

Zlaté kilogramové mince vyražené k 90. narozeninám britské královny putují do Čech a na Slovensko!

Britská královská mincovna emitovala při příležitosti oslav 90. narozenin nejdéle vládnoucí britské panovnice královny Alžběty II. 25 kusů kilogramových mincí z ryzího zlata v nominální hodnotě 1000 liber. Celá pětina emise byla prodána sběratelům v Čechách a na Slovensku!

Zlata_kilova_medaile_Alzbeta_II

Emise je limitována 25 kusy pro celý svět!

Numismat je ražen z 1005 gramu ryzího 24karátového zlata (ryzost Au 999/1000) a jeho průměr je 100 milimetrů. Tato emise je přísně limitována pouhými 25 kusy pro celý svět. Národní Podkladnici, distributorovi mincí a medailí, který působí na českém a slovenském trhu, se podařilo pro své zákazníky získat pětinu z celkového počtu přísně limitované emise, tedy 5 exemplářů. „Vzhledem k nízké limitaci, opravdu mimořádným parametrům a nepopiratelné sběratelské hodnotě, byly zlaté unikáty okamžitě vyprodány!“, dodává Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, který prozradil, že cena jedné zlaté mince přesahuje  částku 1,5 mil. českých korun.

reditel_Narodni_Pokladnice_Lubos_Krcil

Nejvyšší kvalita z Královské mincovny

Mince je zpracována v nejvyšší mincovní kvalitě (tzv. proof quality) a ražena speciálním leštěným razidlem, jehož pole jsou vysoce leštěna a reliéf matován. Každá mince je třikrát ražena a následně ručně leštěna speciální pastou s diamanty. Díky tomuto způsobu zpracování má numismat zrcadlový lesk, který dává vyniknout i těm nejmenším detailům.

Královniny oblíbené růže a nejnovější portrét

Revers mince, zpracovaný podle návrh Christophera Hobbse, nese ve svém středu královnin monogram EIIR (Elizabeth II., Regia – tedy Alžběta II., královna). Kolem monogramu je vytvořen kruh z 9 růží. Druh květů ani jejich počet není zvolen náhodou. Růže jsou odkazem na heraldický znak Anglie a také odráží královninu vášeň pro tyto květy, jejich počet pak odkazuje na významné královnino jubileum – jedna růže, jedna završená desítka let. Po obvodu vše doplňuje nápis Full of Honour and Years (česky Ctihodná a letitá).

Detail_pametni_mince

Avers numismatu zdobí pátý mincovní portrét Alžběty II., který se na britských mincích objevil nově v roce 2015 a jehož autorem je 33letý Jody Clark, mladý talentovaný rytec Britské královské mincovny. Na Jodyho portrétu je královna vyobrazena s královským diamantovým diadémem, který měla na hlavě v den své korunovace. Po obvodu je kompozice doplněna nápisem Elizabeth II. D. G. Reg F. D. (což znamená Elizabeth II., Dei Gratia Regia Fidei Defensor, tedy česky Alžběta II., z Boží milosti královna a ochránkyně víry) a dále označením nominální hodnoty 1000 pounds (1000 liber) a rokem ražby 2016.

 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..