Zajímavosti

Vydejte se za historií peněz s historikem Petrem Vorlem

Nová expozice Východočeského muzea v Pardubicích nazvaná Peníze si do hrobu nevezmeš láká do světa platidel a pokladů. Každý návštěvník si ji může projít sám, svým tempem. V úterý 18. ledna se zájemcům naskytne jedinečná příležitost, nechat se provést autorem expozice, historikem a numismatikem Petrem Vorlem. Komentovaná prohlídka začíná v 17 hodin v zámeckém sklepení.

„V nové expozici se návštěvníci dozví, jak se svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění.  Ti šikovnější si zkusí vlastnoručně vyrazit svou minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II.,“ slibuje Petr Vorel.

Expozice je rozdělena do čtyř částí. Tisíciletá tradice české měny se návštěvníci seznámí s historií měnových systémů v českých zemích. Jádro expozice tvoří trezorová místnost, ve které je uložen denárový poklad, početný depot stříbrných denárů z počátků české státnosti, nalezený u Chýště na Pardubicku. A protože v českém Jáchymově ražené mince – tolary – stály také na počátku dějin všech současných dolarových měn, bude i této podivuhodné cestě věnována další část expozice. Poslední součástí expozice je Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, významného českého sochaře a autora mincí a medailí.

Vstupné na komentovanou prohlídku stojí 100 korun, rezervace není nutná. Více informací je k dispozici na webu muzea www.vcm.cz/vystavy-a-expozice/expozice/penize-si-do-hrobu-nevezmes/

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..