Zajímavosti

V pražském Národním technickém muzeu byla otevřena nová výstava o medailérství!

Včera byla v Národním technickém muzeu v Praze slavnostně zahájena nová výstava Medailérství – umění a řemeslo, která bude veřejnosti přístupna do začátku února 2018.

Výstavu zahájil ředitel muzea Karel Ksandr společně s Vladislavem Mašatou, předsedou Asociace umělců a medailérů, který je současně i vystavujícím umělcem a Julianou Boublíkovou Jahnovou, historičkou umění a teoretičkou Asociace umělců medailérů.

Výstava představuje ražené a lité medaile předních českých sochařů a medailérů z let 2008 – 2017. Příležitost pro prezentaci dostali také studenti oboru medailérství z jablonecké střední školy, kteří vystavují velice netradiční a originální tvorbu. Žáci školy tak dokazují, že medailérství je nejen technicky náročným oborem, ale především moderní  uměleckou disciplínou, reflektující nejen představu zadavatele, ale též vnitřní svět umělce. Expozici doplňují informační panely, které vysvětlují komplikovaný proces ražby a rozdíl mezi technikou lití a ražby.

Výstava návštěvníky přesvědčí o tom, že medailérství je nejen řemeslem zručných rukou, ale především dynamickým uměleckým oborem, ve kterém nejsou kladeny žádné hranice. Ve skleněných vitrínách lze obdivovat tradiční kovové ražby kulatých tvarů, ale také lité exponáty nebo medaile kombinované s různými přírodními materiály.

Každý auror zanechává na svých pracích svůj nezaměnitelný rukopis a dokonalá technika zpracování jakoby dávala oživnout motivům, které medaile nesou. Ať se jedná  o portréty známých  i neznámých osobností, pamětní medaile, abstraktní díla nebo tradiční ražby, výstava přibližuje medailérství jako rozmanitý obor, který se neustále vyvíjí, stejně jako se vyvíjí sami umělci a technické možnosti.

Výstava představuje tvorbu například již zmíněného Vladislava Mašaty, Karla Zemana, Jana Háska, Valerie Koškiny a dalších zvučných jmen. Návštěvníci výstavy uvidí také poslední novinky z portfolia Národní Pokladnice, která je hrdým partnerem výstavy. Vystavena je například stříbrná mince s Tomášem Garrigue Masarykem, ražená z 1 kg ryzího stříbra.

Výstava bude otevřena až do 4. února příštího roku a návštěvníci ji najdou ve 3. patře Národního technického muzea, ve výstavní síni za expozicí Architektury stavitelství a designu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..