Zajímavosti

Strahovský klášter hostí výstavu připomínající dobu krále Vladislava II.

Tisková zpráva ze dne 23. ledna 2009

V ambitu Strahovského kláštera bude ještě měsíc probíhat výstava připomínající 850. výročí korunovace Vladislava II. českým králem. Jejím stěžejním bodem je připomenutí doby vlády Vladislava II., rozvoj Čech ve 12. století a zakladatelské počiny tohoto nedoceněného přemyslovského panovníka. Součástí výstavy je jedinečná expozice přemyslovských mincí. V rámci expozice proběhne také třídílný přednáškový cyklus v Muzeu Karlova Mostu v Praze.

První přednáška na téma korunovační denáry Vladislava II. a mince Vladislava II. vydávané v Budyšínsku se koná ve čtvrtek 29. ledna od 18 hodin. Přednášet budou Dr. Zdeněk Petráň a Dr. Michal Mašek z České numismatické společnosti. Druhá přednáška na téma Želivský klášter a Vladislav II. se na stejném místě uskuteční v pondělí 9. února; přednášet bude prof. Petr Sommer a z Historického ústavu AV ČR. Přednáškový cyklus uzavře v březnu prof. Josef Žemlička s tématem Tři křižovatky v životě Vladislava II.

Ojedinělá expozice mincí z období Přemyslovců

Vzhledem k tomu, že v současné době neexistuje v Praze veřejně přístupná přehledná expozice přemyslovských mincí, využila Česká numismatická společnost tuto výstavu také k souhrnné prezentaci ražeb všech přemyslovských vládců. K vidění je tedy například vysoce vzácný denár knížete Vladivoje nebo mince královny Emmy.

„Přemyslovské mince jsou rozděleny do třech bloků podle období. První část představují mince panovníků, kteří vládli a hlavně vydávali mince do nástupu knížete a krále Vladislava II,“ komentuje Michal Mašek. „Expozice tedy nezačíná prvním známým přemyslovským vládcem Bořivojem I., který ještě mince nevydával a tudíž není zmíněn ani sv. Václav. Prvním Přemyslovcem, který razil denáry (nejstarší české mince) byl až Václavův bratr a původce jeho mučednické smrti – kníže Boleslav I.,“ dodává.

Výstava si dále všímá první mincovní reformy na našem území, kterou provedl kníže Břetislav I. Návštěvníci mají možnost seznámit se s denáry tzv. velkého střížku (vydávanými před reformou v roce 1055) a s denáry malého střížku, které vydávali všichni Přemyslovci vládnoucí po Břetislavovi I. až do doby krále Václava II.

denar-vladislava-ii_archiv-cnsDruhá část numismatické expozice je věnována přímo Vladislavovi II. Jsou v ní představeny mince, které jsou mnohdy známy pouze v několika málo kusech. K nim patří zejména tzv. korunovační a nápisový denár.

Ve třetí části jsou vystaveny mince Vladislavových nástupců. Tato část je zajímavá zejména tím, že mezi denáry malého střížku jsou zařazeny i ukázky dalšího typu mincí – tzv. brakteátů. Jako poslední přemyslovská ražba je vystaven pražský groš Václava II. Z ekonomických a bezpečnostních důvodů jsou všechny vystavené mince kopie vysoce kvalitní kopie. Numismatická expozice je doplněna drobným archeologickým materiálem.

Textová a obrazová část si všímá období vlády Vladislava II. ze všech možných pohledů. Zachycuje především Vladislavovu zakladatelskou činnost. Připomíná budování klášterů, kostelů i prvních kamenných hradů. Nesmírně zajímavá je pasáž, která si všímá odrazu vzniku některých vesnických sídlišť v jejich současných názvech.

Zvláštní pozornost je věnována založení Strahovského kláštera a Juditina mostu. Pohled historiků zdůraznil především zisk královské koruny, účast českého vojska na taženích do Itálie a stabilizaci českého státu. Text je doplněn přehlednou časovou tabulkou a základním rodokmenovým schématem.

Expozici, která potrvá do konce února 2009, připravila Česká numismatická společnost a Královská kanonie premonstrátů na Strahově společně s Centrem medievistických studií AV ČR, Historickým ústavem AV ČR a Archeologickým ústavem AV ČR. Výstava získala osobní záštitu primátora hl. m. Prahy Pavla Béma a generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše.

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Dr. Michala Maška, předseda České numismatické společnosti
E-mail: masek.michal@seznam.cz
Tel.: +420 602 313 787

sousosi-z-juditina-mostu_archiv-muzeum-hl-m-prahy

Zdroj: ČNS

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..