Články

Sběratelství je nejlepší lék na nudu. Víte ale, co sbírat?

Víte co dělat, když se zrovna nudíte? Co třeba najít si nějakého koníčka? Ten nejběžnější, nejoblíbenější, a zároveň velmi zábavný je sběratelství.

Proč zrovna sběratelství

Představte si situaci, když jste před dvaceti lety dostali pohlednici. Nic zvláštního. Ale když dostanete pohlednici s krásnou známkou dnes, určitě vás to překvapí a zcela jistě i potěší. Čím méně je něco běžné, tím více si toho ceníme a tím více je to pro nás vzácné. I proto je dnes sběratelství podobných předmětů populárnější a rozšířenější i mezi mladšími lidmi. Sběratelské předměty jsou nám vzácnější.

Jste již zkušení sběratelé nebo stále tápete? Přinášíme vám přehled nejoblíbenějších sběratelských předmětů současnosti.

Sběratelé pokladů ocení mince a medaile

Věděli jste, že nejstarší nalezená mince je více než 2 700 let stará nebo že existuje patron všech numismatiků? Je jím zlatník svatý Eligius, který žil v 6. století na území Francie. Největší numismatickou organizací je Americká numismatická asociace, která byla založená už v roce 1891.

Před tím, než začnete sbírat mince a/nebo medaile, musíte si ujasnit několik věcí. Budete vytvářet sbírky nebo sbírat jednotlivé numismaty? Jak a kde budete mince vystavovat? Budete sbírat historické nebo současné mince? Kolik peněz jste za sbírání ochotní utratit?

Sbírání mincí většinou začne tak, že nám v peněžence zůstane pár drobáků v cizí měně z dovolené, nebo že v oběhu najdeme nějakou starou minci.

„Sbírání mincí je legrace, vyžaduje ovšem znalost a systematičnost. Neexistuje žádný návod na to jak sbírat, nebo co sbírat. Každý si musí své cíle stanovit sám. Numismatika v sobě kloubí vzrušující bádání, střádání mincí, vyměňování, učení se historických souvislostí. I proto je sbírání mincí mezi lidmi nejrozšířenějším koníčkem,“ říká o sbírání odbornice na vzácné mince a medaile Lucie Černochová z Národní Pokladnice, společnosti, která je distributorem pamětních mincí a medailí.

Pivní suvenýry pro fajnšmekry

Pokud jste fanda ne tolik tradičních sběratelských předmětů, může se vám líbit sběratelství pivních suvenýrů. Typicky český koníček je sbírání půllitrů, pivních podtácků, etiket a lahví od piva. Každý z nás najde v okolí minimálně jednoho takového sběratele.

Nejvyhledávanější předmět sběratelů pivních suvenýrů jsou pivní etikety. Etikety jsou poměrně jednoduše sehnatelné a ne příliš drahé. První byly vyrobeny koncem 19. století s velmi jednoduchým designem. Postupně se z etiket staly propracované prvky image pivovarů.

Sbírání pivních suvenýrů je poměrně jednoduché a velmi příjemné. Navštěvujete hospůdky a pivovary, kde si pivní suvenýry můžete koupit, případně vám je výčepní darují. Prostřednictvím sbírání pivních suvenýrů ochutnáte piva ze všech koutů světa (pokud vám to ovšem bude partnerka či partner tolerovat).

Oblíbené pohlednice

Památky z míst, na kterých jsme byli. Pohlednice nejsou příliš hodnotné samy o sobě, mají ale nevyčíslitelnou emocionální hodnotu. Čím jsou starší, tím jsou mezi sběrateli vzácnější.

Věděli jste, že sběratelé přidělují pohlednicím různé stupně kvality, podle toho, zda byli popsané, orazítkované nebo polepené? Pohlednice zažily největší rozmach na přelomu 19. a 20. století. V té době chtěl mít každý svou pohlednici – hlavní ulice, nejvyššího kopce, nejvýznamější památky. V historii byly dokonce zaznamenány případy krádeží pohlednic vyobrazujících ženské kotníky a romantické milenecké dvojice.

Sběratelství pohlednic většinou začne na dovolené nebo výletě. Jedná se o jeden z nejzdravějších koníčků. Nutí nás vyjít ven, navštěvovat hrady, zámky, turistická centra. Zapálení sběratelé hledají v antikvariátech a oslovují tiskárny, aby měli nejnovější kousky.

K tomu, abyste mohli začít sbírat, potřebujete jen dobré turistické boty. Pokud to ale se sbíráním pohlednic myslíte vážně a chcete se stát pravým filokartistou, rozmyslete si, jakou sbírku chcete vytvořit. Zaměřit se můžete na konkrétního umělce, lokalitu nebo zemi, období, motiv (zvířata, krajina, tramvaje, vánoční přání atd.). Jako například Lounský sběratel Jaroslav Rychtařík, který vlastní na 6 000 pohlednic jen z lounského okresu. Právě díky úzkému sběratelskému zaměření může každý vytvořit jedinečnou a neopakovatelnou sbírku.

Známky jsou pro milovníky detailů

Zdědili jste sbírku známek nebo vás prostě láká mít těch barevných papírků pohromadě více? Pak jste na správné cestě stát se sběratelem známek, tedy filatelistou.

Poštovní známky existují již více než 150 let. První osobností nekrálovského původu, která byla vyobrazena na známce, byl William Shakespeare. V roce 1849 dokonce francouzská vláda vytvořila zákon zakazující mytí a čištění použitých poštovních známek. Zákon měl zabránit znovupoužívání známek. Téměř 15 000 lidí bylo za překročení „známkového zákona“ potrestáno šesti lety vězení.

Začátečníka potěší album plné pěkných obrázků, pokročilý sběratel zkoumá každou známku zvlášť – její zoubkování, odchylky od normálu, průsvitky. Sbírání známek je podobné, jako sbírání mincí. Rozhodnete se pro určitou řadu, kolekci a nespokojíte se, dokud nemáte všechny chybějící kusy. Sbírat můžete jak známky nové, tak známky použité se stopami inkoustu od poštovního razítka.

Jakmile se pro sbírání známek rozhodnete, sbírejte, vyměňujte, posílejte si s lidmi dopisy a řekněte známým, aby vám známky schovávali. Na své si přijdou i milovníci detailů a puntičkářské práce – obvzláště při sundávání známek z obálek. Určitě si užijete spoustu zábavy.

Sbíráte něco? Jaké jsou vaše sběratelské zkušenosti?

One Comment

  1. Pingback: Rady pro začínající sběratele mincí : Mince, bankovky, numismatika

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..