Literatura

Novinka na trhu – kniha: „Numismatické památky stavů a šlechty na území Koruny české“

Vážení přátelé numismatických památek,

rád bych vás informoval, že tento týden nám konečně vyšla velmi zajímavá a z historické či numismatické stránky snad i cenná obsáhlá kniha Numismatické památky stavů a šlechty na území Koruny české, pojednávající o rodových ražbách mincí a medailí na našem území.  Kniha je v tvrdých deskách z umělé kůže, papír je křídový formátu A4 a tisk barevný (viz příloha – výňatek z knihy). Obdobných publikací bylo u nás vydáno velmi málo. Jsou všechny kvalitně zpracovány a zahrnují vždy určité území, období či konkrétní šlechtický rod. Pokusil jsem se obsáhnout do jedné ucelené knihy více informací o numismatických památkách na našem území. Zahrnul jsem zde nejen mince, ale i medaile, žetony, početní peníze či další numismatické památky vyšších i nižších stavů a šlechty na území bývalé Koruny české. Jsou zde uvedeny rody, které buď na našem území přímo vznikly a žily nebo rody, které mají či měly k našemu území nějaký majetkový či osobní vztah. Ze Slezska jsem však zahrnul pouze část Hornoslezských knížectví. Jsou to Kladsko, Těšínsko, Krnovsko a Opavsko. Dolnoslezská knížectví jsem do publikace nezahrnoval. Pokusil jsem se získat co nejvíce informací o numismatických památkách „předbělohorských stavů“, o kterých bylo ucelených informací vydáno zatím velmi poskrovnu. V této práci také nejsou zahrnuty žádné mince církevní. Mimo rodových mincí a medailí stavů a šlechty jsem výjimečně zahrnul někde i ražbu městskou, pokud to má  spojení s daným rodem nebo jsem uvedl i významného měšťana s erbem a predikátem, který po sobě zanechal více numismatických památek. Jsou zde také uvedeni stavové či členové šlechtických rod, kteří sami mince či medaile nerazili, avšak oni sami byli nějakou numismatickou památkou typu medaile či žetonu připomenuti. Do publikace je zařazeno pouze několik uherských rodů, kteří byli s našimi zeměmi spojeni výrazněji.

Malou část jsem se snažil popsat z vlastní sbírky mincí a medailí či z kusů, které během mnoha let prošly mými rukami a mám je postupně popsány a zdokumentovány. Velkou většinu informací jsem však čerpal z literárních pramenů našich i zahraničních jak starých, tak novějších.

Celkově je v knize obsaženo více jak 1600 kusů mincí či medailí 80-ti stavovských a šlechtických rodů.

Popis knihy:

Název:  Numismatické památky stavů a šlechty na území Koruny české

Autor: Ivan Šnapka

Jazyk: český

Datum vydání:  listopad 2023 – novinka

Rozměry: A4 – 220 x 300 mm

Hmotnost:  cca 2,2 kg

Vazba: pevná V, desky potaženy sametovou šedočernou umělou kůží se zlaceným nápisem

Počet stran:  456

Kvalita papíru:  křídový

Tisk:   barevný

Cena:  2.900,–Kč/ kus

Kniha je standardně zaregistrována pod svým číslem ISBN u Národní knihovny České republiky.

Kdo má knihu již objednánu, budeme ji rozesílat během příštího týdne. Kdo ještě ne, a o tuto publikaci projevíte zájem, můžete si ji zakoupit na našem webu www.aurumnumis.cz v sekci Sběratelské potřeby a literatura nebo Nabídka týdne.

Můžete knihu objednat i mailem na: aurumnumis@seznam.cz  a o jaký počet kusů by se jednalo.

Poštovné bude dle ceníku České pošty a počtu kusů. Objednávky budeme evidovat podle data a postupně knihy rozesílat.

V případě objednání většího množství jak 3 kusy, můžeme se domluvit na snížení ceny.

S přátelským pozdravem

Ing. Ivan Šnapka

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..