Zajímavosti

Nejdražší zlatá mince světa bude vystavena v Praze

Národní poklad USA poprvé v České republice. Pouze dva dny!
Legendární mince Double Eagle z r. 1933 putuje do Evropy vůbec poprvé v historii.

Kde: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
Kdy: pondělí 12. března 2012 od 13 do 18 hodin a v úterý 13. března 2012 od 10 do 20 hodin
Výstavu v Nové budově Národního muzea můžete navštívit v (mimořádně prodloužená otevírací doba).
Vstupné: zdarma

Národní muzeum a Národní pokladnice vás zvou na výstavu v Nové budově Národního muzea, kde bude představena unikátní zlatá mince Double Eagle – legenda americké měny, která je vládou Spojených států amerických považována za národní poklad.

Turné po vybraných evropských městěch pořádá Samlerhuset Group, mateřská společnost Národní Pokladnice s.r.o., ve spolupráci se Smithsonian´s National Museum of American History a Národním muzeem.

Tato jedinečná dvacetidolarová zlatá mince z roku 1933, v hodnotě téměř 8 milionů dolarů (cca 144,5 mil. korun), je vůbec nejdražší zlatou mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích. K dnešnímu datu se ví o existenci pouze třinácti těchto zlatých mincí.

Tajná služba ji hledala 70 let
Theodore Roosevelt, 26. prezident Spojených států amerických, nechal poprvé razit Double Eagle v roce 1907. Roosevelt si přál mít takovou americkou minci, která by se vyrovnala kráse těch antických.
Během Velké finanční krize v roce 1933 chtěl pak nově zvolený prezident Franklin Roosevelt zachránit zemi před hrozící insolvencí. Lidé si tak museli své zlaté mince vyměnit za bankovky. Mince v hodnotě téměř 50 milionů dolarů, včetně mincí Double Eagle z r. 1933, byly roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu.

Pouze několik exemplářů Double Eagle uniklo roztavení. Jeden z nich se dokonce téměř 70 let snažila vypátrat tajná služba. Mince procestovala tři kontinenty, stala se posedlostí pro milionáře, krále i kriminální vyšetřovatele. V roce 2002 se proslulý a nepolapitelný Double Eagle z r. 1933 dostal na aukci v Sotheby´s a byl prodán za 7,6 milionů dolarů anonymnímu kupci.

Dnes je mince uložena za ocelovým sklem ve Federal Reserve Bank of New York, kde ji hlídají dva ozbrojení strážníci. Další dva exempláře Double Eagle jsou k vidění v the National Museum of American History (Národní muzeum americké historie).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..