Zlaté mince a medaile

Jedinečnou krásu císařovny Sissi připomíná nová zlatá mince

Česká mincovna vydala novou zlatou uncovou minci Alžběty Bavorské, zvané Sissi, a pokračuje tak v emisi pamětních mincí z cyklu Osudové ženy. Emise k výročí 180 let od narození císařovny Sissi, která patřila mezi nejkrásnější ženy historie.

 

Inspirací pro Českou mincovnu k rozšíření sběratelské série zlatých mincí z cyklu Osudové ženy byla Alžběta Bavorská, která mimo jiné výrazně zasáhla do českých dějin při státoprávním uspořádání roku 1867, kdy proběhly zemské volby a jejichž výsledek přinesl respektování státoprávní odlišnosti Čech. „Letos je to 180 let od narození ženy, která nepochybně patří mezi významné postavy historie a jejíž život se výrazně zapsal do dějin lidstva. K této příležitosti vydáváme dvě stovky mincí s portrétem legendární císařovny Sissi.“, uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer jablonecké České mincovny. Cena zlatých mincí je stanovena lehce pod čtyřicetitisícovou hranici na 39 950 Kč.

Autorem zlaté uncové mince s podobou Alžběty Bavorské je medailér Vojtěch Dostál, který zachytil její krásu v portrétu na reverzní straně mince a detailně propracoval i Alžbětin komplikovaný účes z jejích proslule dlouhých vlasů. Česká mincovna tuto sérii žen zobrazených na zlatých investičních mincích plánuje dál rozšiřovat. „Většina mincí je věnována mužům, a tak jsme se rozhodli vytvořit cyklus, který bude určen výhradně té půvabnější polovině lidstva. Připomínáme ženy, na které bychom neměli zapomínat. Jako první žena byla v loňském roce na minci vydána Helena Trojská. V příštím roce se přidá česká operní pěvkyně, spisovatelka a básnířka Ema Destinová.“ dodává Jokl.

Českou mincovnu při výrobě tohoto sběratelského kousku inspirovala nejen krása rakouské císařovny, ale i její ne tak idylický život. Narodila se jako čtvrté dítě bavorskému vévodovi Maxmiliánu Josefovi a vévodkyní Ludovice 24. prosince 1837 v Mnichově. I navzdory své stálé touze po svobodě a volnosti se roku 1854 provdala za rakouského císaře Františka Josefa I., se kterým měla posléze 4 děti. Mladá císařovna se ale v manželství začala brzy nudit a podléhala depresím. Sissi byla a je dodnes považována za kult krásy díky své posedlosti po dokonalém vzhledu, a i když nesnášela neustálou pozornost lidí, její světové proslulosti se dostalo díky obrazům, které namaloval v polovině šedesátých let Winterhalter. Osudnou se jí pak stala cesta do ženevského přístavu 10. září 1898, kde její život ukončil italský anarchista Luigi Lucheni.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..