Články

Jaký je rozdíl mezi mincemi a pamětními medailemi?

Mince a medaile nejsou jedno a to samé. Než je začnete sbírat, rozmyslete si, jestli je chcete využít jako uchovatele hodnoty nebo chcete spíš vytvářet tematické sbírky. Oba tyto sběratelské předměty totiž mohou sloužit rozdílným účelům.

Co jsou mince?
Pod termínem mince rozumíme oficiální platidlo dané země. Ať už se jedná o pamětní nebo klasické oběžné mince, obě mají na líci vyraženou nominální hodnotu a jsou tedy považovány za peníze. Výsadní právo na emisi mincí má ve většině zemí centrální banka.

„Teoreticky jsou oběžné i pamětní mince oběživem. Prakticky však pamětní mince mohou, ale nemusí, být soukromými subjekty přijaty jako prostředek směny. Povinnost směnit pamětní mince za jejich nominální hodnotu má emitent, který je vydal. V Česku tedy ČNB,“ podotýká Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice – distributora pamětních mincí a medailí.

Proč sbírat pamětní mince?
Sběratelské nebo-li pamětní mince jsou vydávány, aby připomněly významnou událost a zachovaly ji pro další generace.

Sběratelské mince jsou navíc často vyráběny ze vzácných kovů, hlavně ze zlata a stříbra. Jejich hodnota se tedy může časem měnit. Zatímco u oběžných mincí žádnou změnu hodnoty nemůžeme čekat. Oběžné mince se totiž ze vzácných kovů přestaly vyrábět, jelikož se stávalo, že jejich nominální hodnota byla nižší, než hodnota kovu. Lidé je tavili a stát tak jejich výrobou přicházel o značné množství peněz.

Na rozdíl od oběžných mincí jsou pamětní mince emitovány v menším nákladu. Díky tomu se stávají vzácné a sběrateli vyhledávané.

Rozdíl v mincovní kvalitě oběžných a sběratelských mincí
Další rozdíl mezi oběžnými a sběratelskými mincemi je v jejich mincovní kvalitě. Oběžné mince jsou většinou raženy v BU kvalitě. BU v označení kvality znamená Briliant uncirculated – mince s plným ražebním leskem.

„Pamětní mince jsou často raženy v PROOF – nejvyšší kvalitě. Reliéf motivu mince díky této ražbě vynikne na leštěném pozadí. Mince jsou z raznice odebírány ručně a je s nimi zacházeno s nejvyšší opatrností,“ dodává Krčil.

Pametni-medaile
Pamětní medaile k 670. výročí stavby katedrály sv. Víta

Oběžné pamětní mince
Jak bylo výše zmíněno, pamětní mince prakticky oběžné nejsou. Existují však výjimky. Nejznámější z nich jsou slavné pamětní 2€ mince. Ty totiž slouží jako klasické oběživo a zároveň jsou emitovány jako pamětní mince – připomínají důležité události jednotlivých členských zemí EU. Mezi sběrateli jsou ceněny zejména pro to, že jsou vydávány v limitovaných edicích.

Čím jsou pamětní medaile typické?
Na rozdíl od mincí medaile nemají vyraženou nominální hodnotu a nejsou tedy peníze. Jako nepeněžní předměty je pak mohou emitovat i soukromé subjekty, ne pouze centrální banka.

Díky většímu počtu vydavatelů jsou i témata pamětních medailí širší. Jejich výtvarné zpracování bývá rozmanitější, než u konzervativních mincí. Pamětní medaile jsou vyráběny, aby připomněly nebo
oslavily důležitou osobnost, výročí či událost. Také proto jsou pamětní medaile oblíbeným sběratelským předmětem milovníků historie.

Sběratelsky jsou zajímavé především kolekce pamětních medailí, díky kterým si doma můžete vytvořit vlastní tematické sbírky. Pamětní medaile bývají, stejně jako pamětní mince, raženy v menších emisích. Tím je zajištěna jejich vzácnost a také vyšší sběratelská hodnota.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..