Euromince

Francie euromince

Při výběru motivů na národní stranu mincí bylo posouzeno více než 1200 návrhů. Členy komise byli odborníci na numismatiku, umělci, bývalá členka Evropské komise (Christine Scrivener), poslanci, ředitel Francouzské mincovny Emanuel Constans, rytec Pierre Rodier, herečka Irene Jacob a zástupci dalších odborných orgánů. Komise vybrala tyto návrhy:

2 €

Na mincích v hodnotě 1 € a 2 € je zobrazen strom navržený umělcem Joaquimem Jiminezem. Symbolizuje život, kontinuitu a růst. Strom je obepnut šestiúhelníkem, kolem je motto Francouzské republiky „Liberté, Egalité, Fraternité“ (volnost, rovnost, bratrství). Nápis na hraně mince 2 €: šestkrát za sebou 2** střídavě nastojato z jedné a druhé strany.

1 €

50 centů

Mince 10, 20 a 50 centů: motiv rozsévačky má stálé místo v historii francouzského franku. Tento motiv navrhl Laurent Jorlo.

20 centů

10 centů

5 centů

Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je vyobrazena Marianna, symbol Francie, s odhodlaným výrazem ztělesňujícím touhu po silné a věčné Evropě. Motiv na minci navrhla Fabienne Courtiade z pařížské mincovny.

2 centy

1 cent

Comments are closed.