Mince do roku 1526

Boleslav I. Chrabrý

Boleslav Chrabrý se na rodil v roce 966 a zemřel 17.června 1025. Byl polským knížetem a později králem pocházející ze starého polského panovnického rodu Piastrovců. Boleslav Chrabrý byl potomkem knížete Měška I. a Doubravy Přemyslovny. Po otcově smrti v roce 992 se Boleslav okamžitě chopil moci. Byl velmi schopný panovník a vojevůdce, kterému se povedlo za dobu svého panování vybudovat silný Polský stát.

Po vyvraždění Slavníkovců poskytuje exil biskupu Vojtěchovi a knížeti Soběslavovi. Po smrti Boleslava II. v roce 999 využívá Boleslav Chrabrý zmatků a slabosti přemyslovské moci v Čechách. Přepadá českou posádku v Krakově a připojuje ke svému státu Malopolsko. Po útěku Boleslava III. z Čech v roce 1002 dosazuje Boleslav Chrabrý na pražský knížecí stolec svého chráněnce Vladivoje, ten však záhy umírá. Po smrti Vladivoje napomáhá opět na český trůn Boleslavu III. Ten pro své kruté činy upadá u Čechů rychle v nemilost a Boleslav Chrabrý jej nechává odvolat, oslepit a uvrhnout do žaláře. Na uvolněný český stolec usedá Boleslav Chrabrý osobně. Po neshodách s římským králem Jinřichem II. a za dosud nevyjasněných událostech, chvatně opouští v roce 1004 Čechy. Moravu však Boleslav Chrabrý má v držení až do roku 1019, kdy ji v boji získává až český kníže Oldřich.

O mincovnictví Boleslava Chrabrého v Čechách a několika měsíčním působení v Praze není nic známo. Panují dohady zda-li vůbec mince v Praze byly raženy. V peněžním oběhu byl dostatek denárů Boleslava II. a ražba nových mincí v tomto krátkém období nebyla nutná. Mnozí odborníci přisuzují mince spojené s Boleslavem Chrabrým spíše do doby vlády Boleslava III.

Denár Boleslav Chrabrý, kříž/kříž – mincmistr Nacub, Cach 222

Denár Boleslav Chrabrý, kříž/kříž – mincmistr Mizleta, Cach 223

Denár Boleslav Chrabrý, Trojramenný kříž/kříž – mincmistr Mizleta, Cach 224

Denár Boleslav Chrabrý, Trojramenný kříž/kříž, Cach 225

Denár Boleslav Chrabrý, Ruka/kaplice, Cach 226

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..