urceni mince ( Husův tolar ) a jeji oceneni.

Zde prosím vložte Váš dotaz týkající se mincí. Uveďte materiál, průměr popř. váhu mince, kterou chcete zde určit. Přiložte prosím rovněž fotografii mince z obou stran.
tomcz1968
Stálý člen
Příspěvky: 46
Registrován: 19 únor 2013, 01:57

urceni mince ( Husův tolar ) a jeji oceneni.

Nový příspěvek od tomcz1968 »

Ahoj,
obracim se na Vas opet s pomoci o urceni Husůveho tolaru z 16. stoleti. Datuje se cca 1530. Zajimalo by me jeden detal ktery je odlisnu od ostatnich Husovych tolaru.
Muj ma pod bustou jsou 3 pismena.... .C I L . nebo E viz foto
VAHA 24 gr
Velikost 42 mm

Jeste me zajima zda se jedna o znacku na razidle od autora (M.Peuerlein, H. Magdeburger nebo H.Dietricha), ti se take podileli na razidlech techto Husovych tolaru.
Jeste me zarazi jina hrana na mem tolaru, protoze u druheho, ktery mam tak ma kolem hrany tecky a tento je nema.

Dekuji za blizsi informace Tomas
Přílohy
3.jpg
2.JPG
1.JPG
tomcz1968
Stálý člen
Příspěvky: 46
Registrován: 19 únor 2013, 01:57

Re: urceni mince ( Husův tolar ) a jeji oceneni.

Nový příspěvek od tomcz1968 »

V teto knize ILUSTROVANA ENCYKLOPEDIE, ceske, moravske a slezke NUMISMATIKY od Zdenka Petrane na strane 90 se pise o Husovem tolaru (viz obr. 153 ) je znazornen tolar ktery mam a pod bustou je prave znacka .C I L. nebo .C E L. ale nikde se nepise co tato znacka znamena. Prosim o radu a pomoc zda se opravdu jedna o Husuv tolar z obdobi let 1530

Jaka koliv rada mi pomuze ohledne identifikace tohoto tolaru. Vsechny ostatni tolary tohoto druhu nemaji tuto znacku pod bustou......

Predem moc dekuji.
Přílohy
IMAG2212.jpg
IMAG2210.jpg
Uživatelský avatar
milda
Odborník
Příspěvky: 519
Registrován: 12 listopad 2011, 21:46

Re: urceni mince ( Husův tolar ) a jeji oceneni.

Nový příspěvek od milda »

Vyobrazení použité v "Encyklopedii" pochází z publikace: Eduard Fiala - Beschreibung Böhmischer Münzen und Medaillen. Jedná se o popis (s vyobrazeními z pérovek) sbírky českých mincí a medailí Maxe Donebauera. Vydaná byla v Praze v letech 1889-91.
Tento Husův tolar se signaturou CIL je v Donebauerově sbírce popsán a vyobrazen pod číslem 3451. Signatura patří Christophu Jakobu Leherrovi který působil v letech 1683-1707 jako řezač želez (výrobce razidel) v německém Augsburgu a později byl sťat pro padělání mince.
Vzhledem k tomu že Fiala uvádí u originálu z Donebauerovy sbírky průměr medaile 43mm, hmotnost 59,65g a vzácnost RRR, nebude Váš kus původní originál z let 1683-1707 ale s největší pravděpodobností mnohem pozdější litá kopie (čemuž odpovídá dle fotografií i celková fabrika medaile).
tomcz1968
Stálý člen
Příspěvky: 46
Registrován: 19 únor 2013, 01:57

Re: urceni mince ( Husův tolar ) a jeji oceneni.

Nový příspěvek od tomcz1968 »

Dekuji za vycerpavajici odpoved ! Uz jsem se domnival ze se tu nikdo nenajde kdo by mi mohl odpoved na me otazky. Vazim si vasi rychlosti a jeste jednou dekuji ! At uz je zprava jaka koliv tak me to potesilo. Jsem o neco zase chytrejsi. Kazda takovato informace nam zberatelum pomaha rozlisit a popripade rozpoznat zda se jedna o original a nebo falsum.

Dekuji Tomas
Odpovědět