Články

Sběratelství – koníček nebo posedlost?

Lidé sbírají nejrůznější předměty již mnohá století, ne-li tisíciletí. Ač si to často nemusíme uvědomovat, všichni jsme sběratelé. Ať už jsou to fotky z dovolené, dětské diplomy nebo drahé obrazy, sběratelství je lidem vlastní jako řeč. Ačkoli sbírání může být časově i finančně náročné, často je pro nás emočně tak důležité, že se nedá vyčíslit.

Kde se vzal – tu se vzal hommo collector

S trochou nadsázky můžeme za otce sběratelství označit Noema. Ten proměnil shromažďování věcí v něco víc – v uvědomělé zachraňování před zánikem. V pověsti o Noemovi se odráží všechny atributy sběratelství – touha a nostalgie, šetření a ztráta, zachování celého systému před destrukcí času.

Na rozdíl od Noema dnes začínáme tvořit sbírky bez nějakého předchozího záměru. U mnohých dárek nebo nečekaný nález nastartuje jejich sběratelskou vášeň, k jednomu kousku přidají další a nová záliba je na světě.

„Bylo mi 11 roků a maminka mi dávala drobné za každý splněný úkol. Jednou jsem si svůj výdělek počítal a do ruky se mi dostala mince, která vypadala jinak, než ostatní. Otočil jsem ji a zjistil, že byla vyrobena v roce 1941. Myslel jsem v tu chvíli, že držím neuvěřitelný poklad. A když jsem později zjistil, že velkou hodnotu nemá, nevadilo mi to. Vzrušení z lovu mincí mě chytlo a už nepustilo,“ píše o svých sběratelských začátcích sběratel na blogu zabývajícím se vzácnými mincemi.

Zub za 7 475 dolarů

V roce 1999 byl prodán zub legendárního baseballového hráče Ty Cobba za neuvěřitelných 7 475 dolarů. Experti na sportovní sbírky jej tehdy odhadovali na 300 – 500 dolarů. Tento prodej vyvolal velké diskuze o sběratelství jako takovém – proč jsou lidé ochotní utrácet velké sumy peněz za něco, co nepotřebují a co samo o sobě nemá hodnotu?

Předměty, které sbíráme, nepředstavují jen cennosti a drahé obrazy. Jsou to i obyčejné věci, jejichž reálná hodnota je nulová, ale sběratelská hodnota pro nás může být k nezaplacení. „Sběratelství je posedlost. Dodává nám dobrý pocit, že vlastníme něco cenného, nějaký náš osobní poklad. Často nejde ani tak o předmět samotný, jako o historky a osoby, které se k němu vážou,“ tvrdí o sběratelských motivech Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice – distributora pamětních mincí a medailí.

sberatelske_mince_-_kazeta

Sběratelství znamená nesmrtelnost

Pro sbírání neexistuje jeden motiv. Každý z nás má jiné důvody. Existují sběratelé, kteří jsou vášniví tvůrci kolekcí a udělají cokoli, aby svůj chybějící kousek dostali. Jiní zase sbírání vnímají jen jako investici. Převažují hobby sběratelé, kteří sbírají jen tak pro radost a vedle nich sběratelé, pro které je sbírání celý svět – prostřednictvím sbírání dávají najevo své postoje a prezentují své já.

Zeptáme-li se sběratelů na motivy, které je ke sbírání vedou, nejčastěji jmenují – potěšení, estetika, soupeřivost, riskování, pocit, že jsem součástí komunity, prestiž. Jak ale ukazují některé studie, motivy mohou být i jiné – řekněme nadpozemské.

Známá vědkyně z oblasti sběratelství, Susan Pearcová, tvrdí, že lidé sbírají, aby se stali nesmrtelnými. „Většina z nás zažívá pocit úzkosti při představě, že jednou zemřeme. Když ale vytváříme kolekce něčeho hmatatelného, co po nás zůstane, symbolicky tím dokazujeme naši nesmrtelnost.“

Vlasy a latexové ploutve

Když je řeč o sbírání, nejčastěji si představíme známky, mince, starožitnosti, umění – sběrateli často vyhledávané předměty.

Najdou se ovšem i tací, kteří se rozhodli jít vlastní, netradiční, sběratelskou cestou. Setkat se můžeme se sbírkami krabiček od cigaret, plyšových pokémonů nebo starých videokamer. To ovšem není nic zarážejícího. Najdeme totiž i takové sběratele, kteří shromažďují vlasy celebrit, vyžvýkané nikotinové žvýkačky nebo dokonce latexové ocasní ploutve mořských víl (opravdu čtete dobře).

S jistotou se dá říct, že ať jsou motivy pro sbírání jakkoli rozdílné, jedno je pro všechny sběratele společné – vášeň. Sběratelství je hlavně o vášni. Sami sběratelé ji ale dále neumí vysvětlit nebo popsat – je pro ně záhadou. Dokonale ji vystihl spisovatel Gustave Flaubert v příběhu o sběrateli knih: …“vzal milovanou knihu, v ní utopil svůj pohled,…a miloval ji, jako zloděj miluje svůj poklad, otec dceru, král korunu.“

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..